Oriana Fallaci

Właśnie skończyłem „Dumę i Wściekłość”, zaczynam „Siłę Rozumu” i Jestem w trakcie czytania „Nieszporów Sycylijskich” Stevena Runcimana. Lektura Fallaci, fascynująca ale przygnębiająca. Książki skrzą się erudycją i prawdziwą pasją pisania. W zderzeniu z kasandrycznym tonem Fallaci, Runcimana czyta się jak piękną baśń.:

Normanowie dokonali cudu – doprowadzili do harmonii różne elementy etniczne na Sycylii. Spiski i rewolty były dziełem arystokracji pochodzącej spoza wyspy. Surowe, paternalistyczne rządy Sycylijczycy przyjęli z radością, bowiem nastały dobrobyt i sprawiedliwość, jakimi wyspiarze nie cieszyli się od pokoleń. […] Artyści z różnych stron świata ściągali na wyspę pod opiekuńcze skrzydła tamtejszych władców. Wielkie kościoły normańskiej Sycylii stanowiły doskonałą ilustrację cywilizacyjnego rozwoju. Budowniczowie normańscy nie mogli obejść się bez usług kamieniarzy greckich i muzułmańskich, bizantyńskich urządzeń budowlanych, arabskich dekoratorów oraz bizantyńskich mozaikarzy, co przyczyniło się do narodzin odrębnego stylu. Ku najwyższemu ukontentowaniu króla muzułmańskie hafciarki wyszywały ornamentem arabskich liter religijne teksty łacińskie na jego stroju ceremonialnym. […] Na wyspie dobrze czuli się muzułmańscy poddani. Wywarło to głębokie wrażenie na takich podróżnikach arabskich jak Ibn Dżubair, którego baczną uwagę zwrócił między innymi fakt, iż tak chrześcijanie, jak i muzułmanie zaopatrywali szpitale oraz domy ubogich. Niepomiernie zdumiał się na widok kobiet chrześcijańskich znajdujących upodobanie w strojach muzułmanek, a spostrzeżenie, że jedne i drugie nie tylko na tę samą modłę wdziewają welon przed opuszczeniem domostw, ale i zupełnie tak samo nie znajdują miary w gadulstwie, skłoniło go do głębokiej refleksji.”

Cytat z „Nieszpory Sycylijskie” Steven Runciman.

No, ale nie samymi książkami człowiek żyje. To właściwie cud, że znalazłem trochę czasu na ten wpis i właściwie na koniec tylko powiem, że sprawy idą we właściwym kierunku. No może poza meteorologicznymi. Ale to już inna historia.

Reklamy

Komentarze 2 to “Oriana Fallaci”

  1. jah Says:

    Kolejna książka, po którą muszę sięgnąć…. Czas nie jest z gumy… to chore 😉

  2. lizzardo Says:

    Jah koniecznie 🙂 Gość jest niesamowity 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: