1997 – 2007

W dzisiejszym wydaniu Metro (tego brytyjskiego) gazeta proponuje nam spojrzenie w przeszłość. Cofnięcie się o 10 lat. Jak napisano we wstępie, „Kiedy cofniemy się o 10 lat, zauważymy zmiany, które zaszły w Wielkiej Brytanii i może będziemy w stanie przewidzieć, co przyniosą nam następne dziesięciolecia”.

W 1997 roku, Brytyjczycy głosowali na 10 najważniejszych wydarzeń mijającego roku. Niektóre z nich ciągle pojawiają się na pierwszych stronach gazet o innych już nikt nie pamięta:

1. Śmierć Księżnej Diany – Księżna Diana, jej kochanek Dodi Fayed i kierowca Henri Paul zginęli w wypadku samochodowym w Paryżu.
2. Przekazanie Hong – Kongu – Brytyjczycy przekazali władzę w tym mieście Chińskiej Republice Ludowej 1 Lipca.
3. Walutowy kryzys azjatycki – Upadek tajlandzkiego bahta rozpoczął kryzys gospodarczy w południowo – wschodniej Azji i Japonii.
4. Śmierć Matki Teresy – Opiekunka biedaków i chorych z Kalkuty, nad którymi czuwała przez 40 lat, laureatka Pokojowego Nobla z 1979 roku zmarła 5 września.
5. Wybór Tony Blaira – 18 lat rządów konserwatystów skończyło się w maju.
6. Masakra w Luxorze – W listopadzie, 58 turystów i czterech Egipcjan zostało zastrzelonych przy Świątynii Hatszepsut w Luxorze.
7. Śmierć Deng Xiaopinga – Chiński Prezydent Deng Xiaoping zmarł w wieku 92 lat z powodu komplikacji wynikłych z Choroby Parkinsona.
8. Pokój na Bliskim Wschodzie – Izraelczycy wycofali 80 procent swoich sił z Hebronu zgodnie z warunkami Porozumienia z Oslo.
9. Zakładnicy z Limy – Peruwiańscy komandosi z sukcesem przypuścili szturm na dom ambasadora Japonii w Limie, gdzie przez 126 dni czternastu członków Ruchu Rewolucyjnego im. Tupaca Amaru więziło zakładników.
10. Dolly – Narodziny owcy Dolly doprowadziły między innymi do wydania przez Prezydenta Clintona zakazu finansowania z budżetu federalnego wszystkich badań nad klonowaniem człowieka.

Co utkwiło w pamięci Brytyjskiej opinii publicznej w roku 2007? O tym już niebawem.

Tymczasem posłuchajmy piosenki, która zawojowała listy przebojów w 1997 roku:

Reklamy

Komentarze 2 to “1997 – 2007”

  1. Muzyka » Archivio Blog » 1997 - 2007 Says:

    […] Original post by lizzardo […]

  2. Muzyka » Blog Archive » 1997 - 2007 Says:

    […] Original post by lizzardo […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: