Kobiety z Valleys

Kobiety z Valleys rozpoznasz bez trudu, kiedy schodzą z dolin obwieszone złotymi łańcuszkami a raczej łańcuchami, na których uwieszone, między różnego rozmiaru biustami dyndają ciężkie krzyżyki, walijskie smoki czy medaliony zrobione ze złotych funtówek z wizerunkami dawno zmarłych królów. Jak leprechauny żądne złota ze starych celtyckich baśni, schodzą w nadmorskie niziny rozbłyskując złotym światłem. Góralki z gatunku krew i mleko. Rozłożyste jak połoniny gdzie przyszło im się urodzić, pobrzękują dostojnie dźwigając kilogramy kruszcu na szyjach, palcach i przegubach. Czy właśnie tak wyglądały ich praprababki, zanim sandały rzymskiej soldateski zadeptały szmaragdową trawę Brytanii? Próżno dociekać. Lepiej, więc nie zadawać pytań i przyjąć do wiadomości, że kobiety z Valleys pochodzą w prostej linii od dziewic, które wieki temu obłaskawiały pokryte czerwoną łuską smoki.

valleys1

Wielki Książe noszący dumnie na piersi emblemat Czerwonego Smoka zaklął szpetnie w jednym z celtyckich narzeczy. Ci przeklęci Słowianie, panoszą się tutaj i przypisują sobie prawo do tej ziemi, gotowi jeszcze przyłączyć nas do tego ich księstewka. Polanie, Polanie – no tak – mieszkają na polu przy ogniskach to i tak się nazwali. Banda opojów, tylko żelazem wymachiwać umieją, ale snadź niewiasty u nich gładkie. O, Wanda choćby, ale ten jej ojciec Krak, zaprzaniec z tymi śmierdzielami się zadaje – germańskie nasienie…
Tak chyba mogłaby się zaczynać prawdziwa wersja legendy o Kraku i Wandzie…

valleys2

Walia utraciła niezależność w 1536 roku, kiedy połączyła się z Anglią, językiem dominującym jest, co prawda angielski, ale celtyckie korzenie są pielęgnowane, przynajmniej przez tak zwane czynniki – dwujęzyczne tablice, BBC Cymru nadające w języku walijskim, wymóg znajomości walijskiego przy ubieganiu się, o niektóre stanowiska, obowiązkowy walijski w szkole. Większość Walijczyków uważa jednak swój język za bezużyteczny i się nim nie posługuje, przyjmując jako własny angielski. Ale niech kto spróbuje do Walijczyka powiedzieć „Ty angolu” może się bardzo zdziwić i przekonać, że ten z natury flegmatyczny naród posiada bardzo szybki lewy sierpowy.

valleys3

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: