Volkstrauertag 2007

 W Bundestagu właśnie trwają uroczystości związane z obchodami Volkstrauertag. Obchody transmituje telewizja Phoenix. Wcześniej w cyklu Historische Ereignisse można było obejrzeć film dokumentalny o Stalingradzie, nakręcony z niemieckiej perspektywy. Wstrząsający. Mam natomiast dziwne uczucia związane z samą uroczystością, z  faktem, że w auli Bundestagu nie widziałem Polaków, są Rosjanie, Francuzi, Anglicy – tylko oglądając film dokumentalny zauważyłem kilka polsko brzmiących nazwisk wśród poległych żołnierzy Wehrmahtu i tych, nielicznych, którzy przeżyli.To chyba nasze przekleństwo, że od wieków Polacy albo są mięsem armatnim dla wielkich tego świata, albo tanią siłą roboczą. 

 memory by lizzardo

Zdjęcie powyżej przedstawia fragment pomnika z Newport, poświęconego wszystkim którzy zginęli, nie tylko na morzu. Pod tym pomnikiem odbywają się główne uroczystości z okazji Remembrance Day. Brytyjczycy jednak bardziej czczą pamięć ofiar z I Wojny Światowej, która poczyniła potworne spustoszenia nie tylko w populacji ale także w brytyjskiej mentalności.

Reklamy

Komentarze 2 to “Volkstrauertag 2007”

  1. socjopatyczna_malkontentka Says:

    Bo nam się uczyć nie chce, dlatego jesteśmy mięsem i siłą roboczą. Bo nam się nie chce chcieć. Zobacz mentalność, wyżej ceniony ten, co ściąga, a nie ten co się nauczył. Dlatego nie jesteśmy generałami, a mięskiem.

  2. lizzardo Says:

    Socjo – Nic dodać nic ująć. Jesteś w środku, więc doskonale wiesz o czym mówisz. Od siebie dodałbym jeszcze, że sami kreujemy się na ofiary (losu także) i żądamy od świata aby klęczał przed nami, a tymczasem on szybko biegnie do przodu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: